Przedstawiciele UE po szczycie w Brukseli: mamy za sobą dobrą i szczerą dyskusję na temat migracji
W Brukseli w nocy z czwartku na piątek odbyła się konferencja prasowa po zakończeniu unijnego szczytu. - W ubiegłym roku zanotowaliśmy duże wzrosty liczby migrantów przybywających do Europy - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Szefowa KE podkreśliła natomiast, że "w kwestii przeciwdziałania nieuregulowanej imigracji kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą działać razem".
2023-02-10, 04:17
W nocy po zakończeniu unijnego szczytu, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że "w ubiegłym roku zanotowaliśmy duże wzrosty liczby migrantów przybywających do Europy".
- Mieliśmy bardzo dobrą, szczerą i owocną dyskusję na ten temat. Musimy znaleźć europejską odpowiedź na ten problem. Zdecydowaliśmy się wzmocnić współpracę z państwami pochodzenia i tranzytu migrantów. Następnie jest kwestia powrotów i readmisji. Odsetek powrotów jest bardzo niski. Zidentyfikowaliśmy te obszary, gdzie musimy pracować, żeby zwiększyć liczbę powrotów. Jesteśmy też zdecydowani wyasygnować więcej środków na ochronę granic zewnętrznych - powiedział Michel.
"Musimy działać razem"
Na tej samej konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że w kwestii przeciwdziałania nieuregulowanej imigracji kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą działać razem.
- Uzgodniliśmy konkretne i operacyjne kroki naprzód w dwóch kierunkach. Po pierwsze, utrzymanie tempa prac nad paktem o migracji i azylu. Liczę na prezydencje Szwecji i Hiszpanii w Radzie UE. Po drugie, cztery rodzaje priorytetowych środków, które możemy teraz podjąć: wzmocnienie granic zewnętrznych, szybsza readmisja i zwalczanie przemytu ludzi, współpraca z partnerami w sprawie readmisji, zajęcie się kwestią wtórnego przemieszczania się migrantów - wyjaśniła szefowa KE.
REKLAMA
Atak hybrydowy Białorusi
Ursula von der Leyen przypomniała o hybrydowym ataku Białorusi, która wykorzystała migrantów do wytworzenia kryzysu na granicach z Polską, Litwą i Łotwą. - Będziemy działać na rzecz wzmocnienia zewnętrznych granic i zapobiegania nielegalnej migracji - zapewniła przewodnicząca Komisji.
Jak dodała, w tym celu Unia skupi się na na dwóch projektach pilotażowych na granicach. - Zapewnimy zintegrowany pakiet mobilnej i stacjonarnej infrastruktury - od samochodów po kamery, od wieżyczki obserwacyjne po dozór elektroniczny. Wymaga to finansowania unijnego i krajowego, mile widziane jest też finansowanie, wkład dwustronny - wyjaśniła Ursula von der Leyen.
Pod koniec 2021 roku Polska wnioskowała o ponad 200 milionów euro unijnych środków na budowę zapory na granicy z Białorusią i specjalistyczny sprzęt dla Straży Granicznej. Komisja Europejska stale jednak odrzucała prośby o finansowanie fizycznych barier na granicach.
Polityka przemysłowa UE
Poinformowała także o wynikach rozmów przywódców na temat polityki przemysłowej UE. - Nasza branża czystych technologii jest innowacyjna i konkurencyjna. Teraz chodzi o utrzymanie naszej przewagi. Przedstawiłam nasz plan przemysłowego Zielonego Ładu łączącego sprzyjające zasady, finansowanie, umiejętności i aktywną politykę handlową. Liderzy dali zielone światło, więc przedłożymy propozycje do marcowej Rady Europejskiej - powiedziała Ursula von der Leyen.
REKLAMA
Posłuchaj
- Wołodymyr Zełenski w PE: bronimy się przed najbardziej antyeuropejską siłą na kontynencie
- Ofensywa dyplomatyczna Wołodymyra Zełenskiego. Piotr Wawrzyk: pokazuje Europie, że to też jej wojna
PAP/jb
REKLAMA